O PROJEKCIE

Jedną z najbardziej zagadkowych zmian w historii człowieka zasiedlającego Europę u schyłku plejstocenu środkowego (400-130 tys. lat) jest wprowadzenie bardziej kontrolowanych metod wykonywania narzędzi około 300 tys. lat temu.

Archeolodzy uznali, że zmiana ta zakończyła dolny- i zapoczątkowała środkowy paleolit na terytoriach zajmowanych przez ludzi używających do tej pory pięściaków (obszary położone na zachód od Renu), jak i obszarach, gdzie wykorzystywano inne narzedzia, np. odłupkowe lub otoczakowe (Europa środkowa). Granica pomiędzy obiema strefami geograficznymi zyskała nazwę linii Moviusa, który jako jeden z pierwszych dostrzegł to zróżnicowanie.

Niniejszy projekt proponuje nową hipotezę, która mówi o tym, że rozwój zasiedlenia obszarów położonych poza linią Moviusa, miał złożony przebieg oraz manifestował się dużą zmiennością kulturową. U podstaw tego procesu w Europie środkowej leżał pulsacyjny charakter eksploatacji przez ludzi obszarów położonych w bliskim sąsiedztwie centrów glacjalnych oraz propagacja nurtów kulturowych z kilku kierunków. Zgodnie z tym spojrzeniem, zarówno w okresie poprzedzającym kompleks Saale, (>300 tys. lat), jak i w okresie jego trwania (300-130 tys. lat), obszar ten był zasiedlany przez różne ugrupowania, stąd obecnie nie możemy mówić o ewolucji kumulatywnej jednego technokompleksu, lecz o układzie mozaikowym wielu przemysłów.

Drugi filar projektu będą stanowiły badania chronologiczne oparte m.in. na nowych ustaleniach wieku metodą termoluminescencji Post-IR IRSL.

Dla kilku stanowisk jaskiniowych zostanie przeprowadzona ekspertyza biostratygraficzna oparta na analizie szczątków kostnych ssaków. Ważnym elementem badań będą badania geologiczne, które będą oparte na terenowej analizie sedymentologicznej, pobraniu próbek oraz laboratoryjnych analizach gruntoznawczych i mikromorfologicznych.
Realizacja projektu powinna przynieść rozstrzygnięcie kilku istotnych zagadnień związanych ze wspomnianym „przejściem” z dolnego do środkowego paleolitu na terenie Europy środkowej.